Mimarlıkta Eleştirel Okumalar 9: Praksis ve Piksel Arasında: Dijital Ortamda Mimarlık KarşılaşmalarıÜniversite Öğrencileri Metin Yarışması 2022

Bugün açıklanacağı duyurulan Mimarlıkta Eleştirel Okumalar 9, Üniversite Öğrencileri Metin Yarışması 2022 sonuçları, katılım sayısının çok fazla olmasına bağlı olarak tamamlanamayan jüri çalışmaları nedeniyle 18 Mayıs 2022 tarihinde ilan edilecektir.


1927 Mimarlar Derneği tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Metin Yarışması, “Praksis ve Piksel Arasında: Dijital Ortamda Mimarlık Karşılaşmaları” üst başlığı çerçevesinde, mimarlık ve dijital ortam ilişkisini farklı boyutlarıyla tartışmaya açan metinler elde etmeyi hedeflemektedir. Hemen her entelektüel üretimin ve paylaşımın, kamuoyuna en hızlı ulaşabildiği, dağıtıma/dolaşıma sokulabildiği bir mecranın biçim ve kapasitesine uyma, bu mecranın biçimini almanın olumlu ve olumsuz halleri uzun süredir tartışılmaktadır. Mimarlığın bir yandan aktörleri ve eylemleri ile bir dijital ortam malzemesi haline geldiği, diğer yandan yöntem ve içerik dönüşümleriyle çeşitlenen, zenginleşen mimarlık üretimlerinin farklı türde medya platformlarına (sosyal medya, bloglar, yarışmalar, arşivler, portaller vb.) malzeme olduğu da açıktır. Bu anlamda, mimarlık hem pratik hem eğitim aracılığıyla dijital ortamda üretilmekte ve tüketilmektedir. Mimarlık ve dijital ortam karşılaşması sonsuz sayıda düşünsel içeriği, üretimi, eleştiriyi, temsili ve görseli sistematik ve/veya rastlantısal bir biçimde bir araya getirmesi nedeniyle çeşitli sanal belleklerin oluşumuna, iletişim ağlarının oluşmasına bilgilerin istiflenmesine imkân vermektedir. Yarışma, dijital ortam ve mimarlık karşılaşmalarını tasarım, uygulama, eğitim, düşünce, söylem, temsil, etik vb. açılımlar düzeyinde tartışan eleştirel metinler üretmeye çağırıyor.

Yarışma şartnamesi ve sonuçlariçin ilgili linke tıklayınız.