Dünya Mimarlık Festivali Lizbon- Singapur izlenimleriZeynep Uludağ

Sunum   //  27 Şubat 2024 @ 19:30

Dünyanın her tarafından mimarları ve tasarımcıları bir araya getiren en büyük mimarlık etkinliklerinden birisi olan Dünya Mimarlık Festivali (World Architecture Festival-WAF) 2022 yılında Lizbon’da, 2023 yılında ise Singapur’da gerçekleşti. Çok farklı kategorilerde projelerin tasarımcıları tarafından farklı jüriler karşısında sunulduğu, birçok önemli ismin konuşmacı olarak katıldığı ve pek çok farklı konuda mimarlık tartışmalarının, forumların düzenlendiği bu etkinlik dizisi unutulmaz projelerle de tarihe yazıldı. Mimarların birbirini tanıdığı, öğrendiği, yaratıcı paylaşımlarda bulunduğu, önemli iletişim ağlarının kurulduğu, kısacası oldukça ilham verici bir festival oldu. Bu canlı etkinliğin diğer paydaşları tabii ki üretici firmalardı. Festivalde çoğunlukla sponsor olarak yer alan bu firmalar iletişim ağına dahil olma çabası içinde oldular ve festivali renklendirdiler.

Zeynep Uludağ

Prof. Dr., Gazi Üniversitesi

ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden 1986 yılında lisans, 1989 yılında yüksek lisans ve 1998 yılında doktora dereceleri alarak mezun olmuştur. 1986-1988 yılları arasında MİMOR Mimarlık bürosunda babası Mimar Özhan Sökmen ile birlikte proje yöneticisi ve tasarımcı olarak farklı boyutlarda projeler yürütmüştür. 1987 yılında Orhan Uludağ ile beraber Uludağ Mimarlık bürosunu kurmuş ve bu tarihten itibaren mimari tasarım ve uygulama çalışmalarını birlikte yürütmüşlerdir. Birçok ulusal ve uluslararası mimari ve kentsel tasarım yarışmalarına ve sergilerine katılmışlardır. 1993-1994 yıllarında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmış daha sonra akademik hayatına Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde devam etmiştir.

2002-2003 akademik yılında Belçika, Anvers’te, Henry Van De Velde Higher Institute of Architectural Sciences’da misafir öğretim üyesi olarak uluslararası mimari proje stüdyosunu yönetmiş ve yüksek lisans dersi vermiştir. Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünde 2006 yılından sonra doçent, 2013 yılından itibaren de Profesör unvanıyla mesleki çalışmalarını sürdürmektedir. 2007-2010 ve 2013-2015 yılları arasında aynı fakültede Dekan Yardımcısı olarak çalışmış, 2015-2016 yılları arasında dekan olarak görev yapmıştır. Mimari tasarım, tasarım kuramları ve eğitimi, kentsel peyzaj ve kent tarihi çalışmalarında ulusal ve uluslararası yayınları vardır. Aynı zamanda Mimari Akreditasyon Kurulu Derneği (MİAK) kurucu üyesidir ve Türkiye’deki Mimarlık Bölümlerinin müfredatları ve eğitim standartlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalarda yer almaktadır.