Dünyanın Küçük Prens Kitapları SergisiYıldıray Lise, Kazım İnal, Mehmet Sobacı

Söyleşi   //  11 Ocak 2022 @ 19:30

Dünyada en çok dile çevrilmiş ebedi eser olan Küçük Prens’in dünya dillerindeki serüveni 4 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde.

Yayımlandığı 1943 yılından bugüne 488 farklı dil ve lehçede basılan bu güzel kitap için kurulan Eskişehir Anadolu Lisesi Küçük Prens Kitap Müzesi koleksiyonundan kitapların yer aldığı “Dünyanın Küçük Prens Kitapları Sergisi”nde Küçük Prens kitabının farklı dillerde ve Türkçemizde yayımlanma sürecinin anlatılıyor.

Bu özel sergide farklı tasarım ve boyuttaki kitaplarla ve bilgilendirme panolarıyla Küçük Prens evreni hakkında özel bilgiler bulacaksınız.

Dünyanın dört bir yanından adını bile duymadığımız dil ve lehçelerde kitaplar ve Türkçedeki farklı baskılar bir arada sergileniyor. Bu kitaplar arasında nadir diller, yok olmuş diller, yapay diller, Star Wars ve Star Trek evrenlerinden farklı dillerde kitaplar, minik kitaplar, sadece aynadan okunan kitap, Mors alfabesinde basılmış kitaplar, akılı cep telefonlarındaki T9 numara sistemiyle hazırlanmış sadece rakamlardan oluşan kitaplar, 3 boyutlu kitap, yapboz kitap, farklı çizerler tarafından hazırlanmış özel çizimli kitaplar, görme engelliler için Braille alfabesinde ve şekillerinin kabartma olarak hazırlandığı özel kitaplar ve özel tasarımlı nadir kitaplar var.

Sergide “Küçük Prens’in Dil Serüveni (1943-2021)” ve “Küçük Prens'in Türkçe Serüveni (1953-2021)" başlıklı zaman tünelleriyle Küçük Prens’in dünyada ve Türkiye’deki tüm baskıları yıllara göre görsel olarak anlatılıyor.

Ayrıca Küçük Prens kitabının 23. bölümünün 22 farklı dil, lehçe ve ağızda okunduğu videolarla Küçük Prens’in farklı dillerde seslenişini duyacaksınız. Özlem Durmaz'ın "Anadolu Dillerinde Küçük Prens Projesi" ve Merve Yıldıran'ın "Küçük Prens Evreni (2016-2018)" çalışmalarının bilgilendirmelerini okuyacaksınız.

Yıldıray Lise, Kazım İnal ve Mehmet Sobacı’nın kuratörlüğünde hazırlanan bu özel sergide Küçük Prens’in dünyadaki yolculuğuna tanık olacaksınız.