Mimar Nejat Ersin - Arşiv: Kitap ve VeritabanıSelda Bancı

Kitap Tanıtımı   //   9 Mart 2021 @ 19:30

Nejat Ersin’in meslek pratiğinin izleriyle gündelik ve sosyal hayatına dair bazı ilave dokümanlardan oluşan Mimar Nejat Ersin Arşivinin ürünü olan, Mimarlar Derneği 1927 ve Mimarlar Odası iş birliği ve Lineadecor desteğiyle yayımlanan “Mimar Nejat Ersin” kitabı ile Mimarlar Derneği 1927 tarafından hazırlanan veri tabanı tanıtılacaktır.

* Sunumu dinlemek ve soru-cevap oturumuna katılmak için bilgisayar ya da telefonunuza ZOOM uygulamasını indirip bir kullanıcı profili oluşturmanız gerekmektedir. Sonrasında aşağıdaki bağlantıyı takip ederek ya da toplantı numarasını uygulamaya girerek etkinliğimize katılabilirsiniz. Etkinlik ayrıca Mimarlar Derneği 1927 Youtube hesabında eş zamanlı olarak yayınlanacaktır.

ZOOM Bağlantısı: https://zoom.us/j/2168948632
ZOOM Meeting ID: 216 894 8632

Youtube Bağlantısı: https://www.youtube.com/channel/UCkB46f7vB00exAQJzJ6O6Jw

Selda Bancı

Dr. Öğr. Üyesi, TOBB Üniversitesi

1975 yılında Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. Mimarlık, iç mimarlık ve şehir planlama bürolarında, mutfak ve ofis mobilyası firmalarında mimarlık yaptı. 2002-2005 yıllarında Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde profesyonel olarak çalıştı. Mesleğe ve kente dair Bina Kimlikleri, Kızılay’da Yayalar ve Yaya Ulaşımı, Mimarlık Haftası, 2020 Ankara gibi türlü projenin yaratıcı ve uygulayıcı ekiplerinde yer aldı. 2006 yılında başladığı ODTÜ Mimarlık Tarihi Yüksek Lisans programını, 2009 yılında 1958 Brüksel Expo’sundaki Türk Pavyonu: Türkiye’de 1950’li yıllardaki Mimari Çağdaşlaşma Üzerine Bir Çalışma başlıklı teziyle tamamladı.

Tezin, araştırma ve çalışmaları için kısa bir süre Katholieke Universiteit Leuven, Belçika’da değişim öğrencisi olarak bulundu. TM Tasarım Merkezi Dergisi’nde tasarım işleri sorumlusu, Mimarlık üzerine 13 bölümlük televizyon dizisi olan Yaşasın Mimarlık’ta içerik koordinatör asistanı, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi kalıcı sergi panoları hazırlığında tasarımcı, Clemens Holzmeister: Çağın dönümünde bir mimar kitabında proje asistanı ve tasarımcı olarak; ODTÜ Sanat Festivali, Çizgi ile Düşünmek | Çizgi’de Düşünmek ve Zeki Sayar ve Arkitekt sergileri gibi çeşitli projelerde ODTÜ, Mimarlar Derneği 1927, Mimarlar Odası, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği gibi kurumlar ve bağımsız organizasyonlar için kimi zaman gönüllü kimi zaman profesyonel olarak görevler üstlendi. Mart 2016’da Matbu Mimarlıklar: Türkiye’de 1950’lerden 1980’lere Mimar Oto-Monografileri başlıklı teziyle ODTÜ Mimarlık Tarihi doktora programını tamamladı. Mimarlar Odası Yayınları, Anma Programı Dizisi içerisinde 2017 yılında yayımlanan Ernst A. Egli: Türkiye'ye Katkılar - Yerel Yorumlar, Eğitimde Program, Pratiğin Muhasebesi başlıklı kitabın Ali Cengizkan ve N. Müge Cengizkan ile birlikte editörlüğünü üstlendi. Halen Mimarlar Derneği 1927’nin Yönetim Kurulu Sekreter Üyeliğini yürütürken, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışıyor.