Ankara 20. Yüzyıl Mimarlığı Güncel Fotoğraf ArşiviAFSAD & Mimarlar Derneği 1927

Sergi Açılışı   //  15 Kasım 2018 @ 16:30

Bu sergi ve beraberinde yer alan katalog, Mimarlar Derneği 1927 ve Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği tarafından yürütülen “Ankara 20. Yüzyıl Mimarlığı Güncel Fotoğraf Arşivi” projesinden bir seçkiyi izleyenlerle paylaşıyor.

Sergi, Ankara’nın kaybolmaya yüz tutmuş ve risk altındaki yirminci yüzyıl mimarlık mirasını oluşturan yapıları görsel olarak belgeleme ve arşivleme çalışmasının ilk etabı olarak gerçekleştirildi. Gelişmeye açık, sürdürülebilir bu proje ile oluşturulan arşivin; ilerleyen süreçte sayısal ortamda da erişime açılması hedeflenmekte.

Modern mimarlık mirasının Ankara’daki belirlenen yapıları arasından; çekim izinleri alınabilen 30 örneği, çağdaş kentsel bağlamları içerisinde, dışarıdan ve içeriden genel görünümleri ve detaylarıyla görsel olarak 10 fotoğrafçının kareleri ile belgelendi.

Ankara 20. Yüzyıl Mimarlığı - Güncel Fotoğraf Arşivi Sergisi 7 Aralık 2018 tarihine kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ziyaret edebilir.

ANKARA 20. YÜZYIL MİMARLIĞI GÜNCEL FOTOĞRAF ARŞİVİ SERGİSİ
Sergi Koordinatörü: Rana Ildız
İçerik Koordinatörü: Selda Bancı
İçerik Danışmanları: Elvan Altan, Aydan Balamir, Nuray Bayraktar, Lale Özgenel
Fotoğraflar için Seçici Kurul: Beril Kapusuz Balcı, Rana Ildız, Yavuz Ildız, Koray Olşen, Duygu Tüntaş
Fotoğraf Sanatçıları: Burak İmir, Fulya Doğan, Gülnaz Çolak, Koray Olşen, Leyla Beyazıd, Nergis Akıncı, Sibel Acar, Şengül Bekmez, Özgül Gülşehir, Yavuz Ildız
Grafik Tasarım ve Düzenleme: Rana Ildız, Yavuz Ildız, Koray Olşen