Bağlamdan Detaya Tasarım SüreciMetin Kılıç ve Dürrin Süer (M art D Mimarlık)

Tasarım Günlüğü   //  18 Nisan 2018 @ 2:30

Mimarlıktaki deneyimlerini ayrı ayrı yapı pratiği ve akademik ortamda geliştiren ekibin birlikte yürüttükleri tasarlama sürecindeki yaklaşımları işler üzerinden paylaşılacaktır.

M artı D Mimarlık

1987 yılında kurulan M artı D Mimarlık Metin Kılıç ve Dürrin Süer yönetiminde mimarlık hizmetlerini sürdürmektedir. Yapı pratiği ve akademik ortam deneyimlerinin öngörüleri ile konut, ticaret, sağlık, eğitim binaları gibi çeşitli konularda ve kentsel tasarım gibi farklı ölçeklerde projeler üretmekte, uygulama ve kontrollüklerini yapmaktadırlar. Ekibin bazı ödülleri yanı sıra ulusal ve uluslararası yayınlarda projeleri yer almaktadır.

Metin Kılıç

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde 1985 yılında lisans eğitimini tamamladı. 1987 yılında M artı D Mimarlık Ofisini kurdu. Sağlık, eğitim yapıları, konut, kentsel tasarım gibi çok çeşitli ölçek ve konularda projeler üretmekte ve kontrollük hizmetlerini sürdürmektedir. Katıldığı mimarlık yarışmalarında çeşitli ödülleri bulunmaktadır. Ayrıca işleri 2007 yılında Ulusal Mimarlık Yapı Ödülü adayı gösterilmiş, 2012 yılında da Ulusal Mimarlık Yapı Ödülünü almıştır. Mimarlık örgütlerinde aktif görevlerde bulundu, 2013-2015 yılları arasında İzmir Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu başkanlığı yaptı. Yarışmalarda jüri üyelikleri bulunmakta, çeşitli etkinliklere konuşmacı olarak katılmakta ve yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak eğitim ortamına destek vermektedir.

Dürrin Süer

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans ve doktora çalışmalarını da aynı okulda tamamladı. 1987-2006 yılları arasında DEÜ Mimarlık Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Kurucu ortağı olduğu Martı D Mimarlık ofisinde 2007 yılından beri tam zamanlı olarak mimarlık çalışmalarını sürdürmekte, eğitim yapıları, konut, kentsel tasarım gibi çok çeşitli ölçek ve konularda projeler üretmektedir. Çeşitli mesleki dergilerde mimarlık üzerine yazılmış yazıları yer almakta, pek çok etkinliğe konuşmacı olarak katılmakta, yarışmalarda jüri üyelikleri bulunmaktadır.