Türk Tasarımının Dünyadaki Yeri! Sofia'nın HikayesiSerap Korkmaz

Tasarım Günlüğü   //   1 Kasım 2017 @ 2:30

Ödüllü tasarımcı Serap Korkmaz’ın, ardında yatan gerçekliğe ulaşmak için İstanbul’da başlayıp Milano’da devam eden heyecan verici tasarım yolculuğu. Serap Korkmaz’ın, gerek iç mimar gerekse tasarımcı olarak kentler arası yolculukta sürdürdüğü üretim arayışı ve Ayasofya’nın ilhamı ile bütünleşen Reddot ödüllü Sofia’nın doğuşu. Bu gerçeklikte Türk ve dünya tasarımı, tasarım süreçleri, şehirlerin tasarıma etkileri gibi daha pek çok konuya dair tasarım ve mimarlık hakkında bir söyleşi.

Serap Korkmaz

1988 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 2008 yılında Milano’da, Istituto Europeo di Design’da (IED) İç Mimari Tasarım eğitimi aldı. Mezuniyetinin ardından bitirme tezini VIAFARINI/Fondazione Arnaldo Pomodoro (FAP) “Urban Artists Hotel Roelink” üzerine hazırladı. Ardından Domus Academy’de otel tasarımı üzerine eğitim aldı. Mezuniyetinin ardından Milano’daki Riccardo Giovanetti Studio ve Studio Mutti Architetti’de görev aldı. Çalışma hayatı devam ederken Scuola Politecnica di Design’da (SPD) İç Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

Tasarımlarıyla 2013 yılında Salone Del Mobile’de seçilmiş genç tasarımcıların ürünlerine yer verilen Satellite sergisinde yer alma başarısını da gösteren Serap Korkmaz, 2014 yılında iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı alanında hizmet vermek üzere merkezi Milano’da bulunan kendi ofisi SMD Studio’yu kurdu. 2016 yılında tasarladığı, Türk kültürünün klasikleşmiş ikon objesi olan ince belli çay bardağını yorumlayarak geliştirdiği, ilhamını ‘Ayasofya’dan alan “Sofia” çay seti ile dünyanın en prestijli ödülleri olan RED Dot Design Award 2016, German Design 2017 ve Golden A’ Design 2017 Tasarım ödülünü alarak Türk tasarımını bütün dünyada tanıtma fırsatı yakaladı.