Dönem Açılışı

Parti   //   7 Ekim 2017 @ 2:30

Mimarlar Derneği 1927’nin Değerli Üyeleri ve Sevgili Dostlarımız,

Derneğimizin 2017-2018 etkinlik dönemini ekte paylaştığımız Ekim ayı programı ile başlatıyoruz. Bu dönemin aylık programlarında, mimarlık ortamından ve farklı alanlardan davet edeceğimiz konuklarımızla gerçekleştireceğimiz etkinliklerin yanısıra geçen dönem başlatmış olduğumuz "Hayat Sokak'ta", "Mimarlık Halleri", "Tasarım Günlüğü" ve "Mimarlık ve Medya" başlıklı tematik etkinlikleri de sürdürüyor olacağız. Aynı zamanda, bir süredir üzerine yoğunlaştığımız ve Ankara'nın modern mimarlık mirasına odaklanan görsel belgeleme ve sergileme çalışmalarıyla ilgili projeleri de geliştirmeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

90.Kuruluş Yılı'mızda mimarlık kültürünün tartışılmasına, belgelenmesine ve paylaşılmasına katkı koymayı amaçlayan bir dizi çalışmaya öncelik vererek, bu konudaki çabalarımızı ve desteklerimizi yoğunlaştırdık. Bu kapsamda; Mimarlık Dergisi'nin 1944-1953 yılları arasında yayınlanmış sayıları dijital ortamda erişime açıldı, DOCOMOMO Türkiye tarafından 13 yıldır düzenlenmekte olan, Türkiye Mimarlığı'nda Modernizm'in Yerel Açılımları poster sunuşlarının dijital ortamda paylaşılması için destek verildi, Ankara'nın modern mimarlık örneklerinin görsel olarak belgelenmesi için AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) ile ortak proje başlatıldı, dernek mekanımızın bulunduğu Cinnah 19 binası üzerine bir yayın çalışması başlatıldı ve ilk açılışını 18 Şubat tarihinde yaptığımız Kayıp ve Risk Altında: Başkent Ankara'nın Modern Mirası, 1927-1939 sergisi, hem yurt içinde hem de yurt dışında sergilenmek üzere İngilizce-Türkçe içerik ve yeni görsellerle revize edilmeye başlandı. Dileğimiz ve amacımız mimarlık mirasımızın giderek eksildiği bir ortamda Mimarlar Derneği 1927'nin bu çalışmalarının bugün için farkındalık, gelecek içinse bir arşiv oluşturması.

Her zaman olduğu mesleki çerçevede sürdüreceğimiz faaliyetlerimizin yanı sıra kültürel, akademik ve sosyal alanlarda da etkin olmayı ve etkinliklerimizde meslek örgütleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, meslektaşlarımızla, öğrencilerle ve mimarlık kültürüne ilgi duyan katılımcılarla daha çok birlikte olmayı arzuluyoruz.

6 Ekim Cuma akşamı yapacağımız Açılış Partisi ve sonraki haftalarda düzenleyeceğimiz tüm etkinliklerde sizlerle bir arada olmayı diliyoruz.