MekanNevzat Sayın

Tasarım Günlüğü   //  10 Mayıs 2017 @ 2:30

Bugün mimarlığın zihinsel ve kavramsal boyutlarına yapılan aşırı vurgu mimarlığın fiziksel; duyumsal ve cisimsel özünün ortadan kaybolmasına katkı yapmaktadır." diyen Pallasma'nın sesine kulak vererek sondan başa doğru bir okuma ile yapılıp edilenler üzerinden "epik mekân" üzerine değinmeler.

Nevzat Sayın

1954'te Hatay’da doğdu. 1974 yılında İzmir’de Atatürk Lisesi’ni, 1978 yılında Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1980-1984 yılları arasında Cengiz Bektaş ile çalıştı. 1990’a kadar farklı büro yapılanmaları ile mimarlık çalışmalarını sürdürdü. NSMH (Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri) bünyesinde süren çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin farklı mimarlık okullarında öğretim görevlisi olarak verdiği hizmetleri, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı kurucu üyesi olarak ve aralıklarla verdiği seminerle sürdürüyor.

1990-2004 arasındaki çalışmaları Tansel Korkmaz tarafından hazırlanan Düşler Düşünceler İşler adlı kitapta toplandı. 2015 yılında Umur Matbaa’nın düşünce ve yapım sürecini anlatan Bir Yapı Kitabı Umur Yayınları tarafından basıldı. Mimarlık öğrencileri için yaz okulları, konferanslar, jüriler, atölye çalışmaları da mimarlık eğitimi ile ilişkisinin önemli parçaları olmaya devam ediyor. Çalışmalarının bir bölümünü mimarlık yazıları, röportajları, sergileri ve yayınları oluşturuyor.