30Duygu Tüntaş

Sergi Açılışı   //   3 Mayıs 2017 @ 2:30

2015-2016 eğitim yılında doktora araştırması için gittiği New York şehrindeki Columbia Üniversitesi’nde mimarlık fotoğrafçısı Erieta Attali’nin yürüttüğü ders kapsamında hazırladığı, çoğunluğu siyah-beyaz 30 fotoğraftan oluşan bu seçki, Tüntaş’ın fotoğrafa ve mimariye bakış açısını ortaya koyar.

Mimar, bu fotoğraflar ile ikonik mimari yapıları ve mekanları görmeye alıştığımız çerçevelerden çıkarıp, şehir-yapı-peyzaj ve insan etkileşimini kendi bakma biçimiyle, zamansız ve farklı bir deneyimde tekrar tanımlar.

Duygu Tüntaş

2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden lisans derecesini alan Duygu Tüntaş, 2012 yılında aynı bölümden yüksek mimar, 2018 yılında da doktor unvanını almıştır. 2009-2018 yılları arasında yüksek lisans ve doktora çalışmaları süresince ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Akademik çalışmalarına hâlen TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde doktor öğretim görevlisi olarak devam eden Tüntaş, Motto Mimarlık ile katıldığı davetli ve açık mimarlık proje yarışmalarında pek çok ödül kazanmıştır. Mimari fotoğraf alanındaki çalışmalarını üniversitelerde davetli konuşmacı olarak, karma/kişisel sergileri ve yarışmalarda jüri üyelikleri ile devam ettirmektedir.