ODTÜ'de Mekansal Strateji ve Tasarım: Son Dönemin Gündemi, Projeleri, TartışmalarıProf. Dr. Ahmet Acar

Söyleşi   //  19 Ekim 2016 @ 2:30

ODTÜ'de Mekansal Strateji ve Tasarım: Son Dönemin Gündemi, Projeleri, Tartışmaları

Ahmet Acar

Lisans öğrenimi ODTÜ’de tamamladı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini University of Pennsylvania’dan (Philadelphia, ABD) aldı. Prof. Dr. Acar, 1980 – 2016 yılları arasında ODTÜ İşletme Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. İlgi alanları kantitatif karar verme modelleri ile stratejik planlama ve yönetimdir.

ODTÜ’de İşletme Bölüm Başkanı (1987-1994), İİBF Dekanı (1994-2000), Rektör Yardımcısı (2000-2008), ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Kurucu Rektörü (2001-2006) ve ODTÜ Rektörü (2008-2016) olarak görev yaptı.

ODTÜ dışında, University of Pennsylvania’da araştırmacı, Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve Yarmuk Üniversitesi (Ürdün)’de misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Üniversitelerarası kurumların ve çok sayıda eğitim – araştırma kuruluşunun yönetim ku-rulunda başkan ve üye olarak bulundu.

Binghamton University (State University of New York) tarafından verilen “Fahri Doktora Derecesi”ne; İtalya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından verilen “İtalya Dayanışma Liyakat Nişanı”na ve Hyogo Eyaleti Valiliği (Japonya) tarafından verilen “Uluslararası Dayanışma Liyakat Nişanı”na sahiptir. Toplumsal Etik Derneği’nce “Onur Ödülü”ne ve Kabataşlılar Derneği’nce “Adnan Kahveci Devlet Adamı Onur Ödülü”ne layık bulundu.